Kategoriler
Teknoloji

Uçabilecek miyiz?

Geçtiğimiz günlerde Donanım Haber’den Mesut Çevik’in drone uçurmak konusunda hazırladığı canlı yayını izledim. Henüz bir drone sahibi değilim, yalnız ileride gerçekleştirmeyi düşündüğüm projeler için biraz drone uçurmaya ihtiyacım olacak. Bu nedenle piyasa araştırması yapıyordum. DJI markasının bazı modellerinde karar vermek üzereydim ki YouTube önerilenler listesinde Mesut Bey’in yayını ile karşılaştım. 

Drone konusunda bir ehliyet alınması, plaka tahsis ettirmek gibi konulardan haberdardım yalnız uçuş alanlarının bu kadar kısıtlandığını gerçekten bilmiyordum. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bir servis geliştirerek uçuş yapılabilecek alanları harita üzerinde işaretlemiş. Bunun haricindeki tüm uçuşlar için izin almak zorundayız. Bunda bir problem yok, hatta dronelar ile yapılan gerizekalıca hareketlere baktığımızda kesinlikle gerekli bir eylem. Hatırlarsanız ortaokul çağlarında bir çocuk drone üzerine silah monte etmek ve hatta ateşlemek suretiyle oldukça meşhur olmuştu. Bunun yapılabilirliğinden ziyade kullanılabilir olması, bir kaç ucuz elektronik kart kullanarak tetikleme düzeneğinin elde edilebilecek olması oldukça ürkütücü. Zira bahsi geçen kartlar AliExpress gibi sitelerde “clone” etiketi ile çok komik paralara satılıyor. Bu arkadaş bu kartlarla çiçekleri sulamak, pencereleri-kapıları açıp kapatmak vb. yerine silah ateşlemeyi tercih etmiş. 

Bunun yanı sıra ülkemizde de hava alanlarında drone uçurup insan hayatını hiçe sayanlar olmuştu. Bu hızlı gündem içerisinde hatırlamakta zorluk çekebilirsiniz belki ama ben bir hatırlatayım. Oyuncak kıvamındaki, basit kameralı ilk dronelar çıkıp piyasada satılmaya başlandığında ilk  yaşanan hadiselerden bir tanesi Avrupa Yakasında bir kız öğrenci yurduna röntgen çekilmesi hikayesi olmuştu. Herif belki cebindeki son parayı bu işe ayırıp, aleti satın alıp direkt röntgene yürüyor. Her zaman söylüyorum, aptallıkla mücadele etmek bir yere kadar ama cehalete katlanamıyorum. 

Her neyse bu kadar hikaye yeter, peki şimdi ne yapacağız? Drone uçuş izni için nereye başvuracağız? 

Anladığım kadarıyla insansız hava araçlarını denetleyen kurum; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü. Drone belirli bir ağırlığın üzerinde ise aleti kaydettirmemiz, drone pilotluğu eğitime girmiş olmak ve plaka sahibi olmak gerekiyor. Bunları hallettiğimizi düşünelim bir an için. Hatta zorunluluklardan sıkılan bizler için zulüm gibi görünse de bence herhangi bir konuda eğitim almak zorunda olmak güzel bir şey. Deneme yanılma yöntemleri her yerde işe yaramayabilir, kendine ya da bir başkasına zarar vermenin alemi yok. Eğitimi, ehliyeti, sertifikayı, plakayı, her ne lazımsa hallettik diyelim. Sıra izin konusuna geliyor. Öyle gidip kolluk kuvvetlerinden, mülkiye amirliklerinden izin almak gibi bir şansımız yok. Buralara gidip denesek bile alacağımız cevap belli. Dolayısıyla Sivil Havacılık yolları gözüküyor. Mesut Bey’in anlattığına ve drone kullanıcılarının forumlarda yazdıklarına göre buradan izin almak da oldukça uğraşlı. Bir ya da iki kişi zorla izni koparabilmiş ve uçuşlarını gerçekleştirmiş. 

Yani kısaca özetlemeye doğru gidersek, drone ticareti serbest, satın almakla alakalı bir durum söz konusu değil. Yalnız aldıktan sonra uçurmak yasak. Hem de öyle böyle yasak değil; 16.000 – 17.000 Türk Lirası gibi bir ceza ile karşılaşmak mümkün. Hatta bu cezayı o kadar temiz alırsınız ki akıllara zarar; öyle ki bu aletler bir servis üzerinden tüm konum bilgilerini güvenlik güçleriyle paylaşmakta. Özellikle DJI markası için bu olayın çok gelişmiş olduğunu öğrendim. 

Toparlayacak olursak bu durum beni projelerimden geri çeker mi? Muhtemelen ortalık durulana kadar ve izin durumları daha düzenli bir hal alana kadar bu ekipmanı edinmeyeceğiz, projeleri erteleyeceğiz. 

Ama sonrası için mutlaka bir drone’a ihtiyacımız var. 

Göreceğiz…

Hoşçakalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir